Novostaveb po letech stagnace pozvolna přibývá. Důkazem toho je fakt, že například v bytových domech začalo jen do června růst už na 6 000 nových bytů!

Nabízené novostavby budou mít na realitním trhu České republiky zřejmě brzy o poznání větší podíl, než tomu bylo ještě donedávna. Jejich počet totiž pozvolna, ale zato nezadržitelně roste. Díkybohu za to. Nedostatek cenově dostupných bytů, jímž u nás trpí celá řada lokalit, totiž není pro zemi, která zažívá jedno z nejblahobytnějších období ve své historii právě dobrou vizitkou. Když se ekonomice daří, měli by to pocítit i běžní lidé. Situace, kdy se vlastní střecha nad hlavou stává pro značnou část populace nedosažitelným snem a kdy je i náhradní varianta v podobě nájemního bydlení mnohdy neúnosně předražená, by snad už neměla mít dlouhého trvání.

Víte, co nabídku nemovitostí určených k bydlení doposud limitovalo především? A slyšeli jste už o změnách, které mohou množství budovaných novostaveb celkem brzy rozšířit ještě víc než v posledním půlroce?

Novostavby mohou pohnout s cenami bydlení

To skutečně mohou a řeč je tu o pohybu směrem dolů. Víc než jedenáct ročních platů, které musí Čech v průměru na koupi nového bydlení vynaložit, totiž rozhodně není málo. Aby se ale situace zlepšila, musí být v nejbližších letech realizováno opravdu zásadní množství projektů. Jedině tak může být vliv nově vybudovaných bytů a domů, které se objeví na trhu s realitami natolik citelný, že to usnadní cestu k pořízení nemovitosti i té části populace, která byla přes veškerou svoji snahu až doposud „mimo hru“. Bude to však jistě náročné a zdaleka ne v každém koutě naší země se to musí nutně podařit.

Nejtěžší to bude v Praze

Největší hlad po bytech je u nás samozřejmě v Praze, kde je také bydlení zdaleka nejdražší. Ceny tam navíc v posledních letech rostly o poznání vyšším tempem než ve zbytku republiky a uspokojit tamní poptávku takovým způsobem, aby se zde tento růst konečně zastavil, bude zřejmě vyžadovat hodně práce i slušnou porci času.

O kolik stouply nabídkové ceny bytů v porovnání s rokem 2010

ROK Celá ČR Pouze PRAHA
4.Q/2016 21,9 % 33,7 %
4.Q/2017 37,1 % 58,8 %
4.Q/2018 48,7 % 72,7 %
2.Q/2019 51,4 % 74,2 %

Povolování staveb na úrovni Nigeru

Hlavní brzdou tolik potřebné bytové výstavby je bezesporu náš byrokratický systém. Smutným faktem je, že se v rychlosti povolování staveb Česká republika stále ještě řadí po bok takových zemí, jako je třeba africký Niger. Na získání potřebných razítek je u nás totiž potřeba více než 240 dní, což je cca čtyřnásobek toho, co potřebují například v Hongkongu. Nejlépe je na tom pak Dánsko, kde vše stíhají vyřídit za 2 měsíce. A právě zdlouhavé povolovací procedury mají jistě nezanedbatelný podíl na tom, že nemovitosti u nás neustále zdražují. Jak tedy vše urychlit a usnadnit developerům budování podstatně většího množství pokud možno rozsáhlých bytových projektů, které mohou mít z dlouhodobějšího hlediska na dostupnost bydlení v ČR nejzásadnější vliv?

Tolik potřebná novela zákona

Údaje o počtu nově rozestavěných projektů, které říkají, že do konce letošního června bylo započato s budováním téměř šesti tisícovek bytů, jsou sice povzbudivé, ale je třeba si přiznat, že je to stále poměrně nízké číslo. Toto číslo však může v dohledné době vcelku razantním způsobem vzrůst. Díky čemu? Díky tolik potřebné novele stavebního zákona, jejíž příprava byla iniciována především samotnými developery, kteří by měli nejlépe vědět, co je největší brzdou realizace většiny projektů určených k bydlení.

K vydání rozhodnutí musí stačit 30 dní

Některé z chystaných změn sice vyvolaly poměrně bouřlivou diskusi, která bude do budoucna ještě bezpochyby pokračovat, ale pokud jde o řešení podstaty problému, kterým je snaha o zkrácení zdlouhavého povolovacího řízení, je to přinejmenším vykročení správným směrem. Zrychlení tohoto řízení by totiž mělo díky třicetidenní lhůtě, ve které musí úředník rozhodnout (jinak bude žádost považována za schválenou), zásadním způsobem přispět ke zkrácení času potřebného k zahájení stavby a to z 5,4 roku až na rok jediný.

Chcete si koupit byt přímo od developera?

Se stoupající nabídkou novostaveb budou růst i možnosti zájemců o jejich koupi. Nejenomže bude více z čeho vybírat, ale byty by navíc měly být dík tomu, že jich bude dokončováno více a více, postupem času ve většině tuzemských lokalit cenově dostupnější.

Uvažujete rovněž o nové střeše nad hlavou? A podobně jako řadu dalších lidí vás také už napadlo, že byste si bydlení pořídili přímo od developera? Věřte, že to rozhodně není o nic komplikovanější než koupě od kohokoliv jiného. Chcete vědět, jak na to?

  1. FINANCOVÁNÍ
  2. Nejprve je pochopitelně nutné ujasnit si způsob financování nákupu nové nemovitosti. Máte-li dostatek vlastních prostředků, není co řešit. Pokud však potřebujete úvěr, uděláte nejlíp, když s žádostí o jeho poskytnutí oslovíte banku, se kterou už spolupracuje daný developer. Celý proces to může usnadnit a není vyloučeno, že vám s tím pomůže přímo vámi zvolený developer.
  • DŮVĚRYHODNOST DEVELOPERA
  • Zjistěte si, jaká firma stojí za projektem, který jste si vybrali. Obstarejte si o ní maximum dostupných informací a to zejména o tom, jaké projekty a s jakým úspěchem už realizovala.
  • KONTROLA BYTU
  • Kupujete-li už dokončený byt, pečlivě ho zkontrolujte. Neváhejte s sebou na jeho prohlídku vzít někoho, kdo se v dané problematice skutečně orientuje. Takový člověk nejlépe posoudí, zda je vše provedeno v odpovídající kvalitě.

Bude bydlení brzy dostupnější?

Odpověď na tuto otázku není nijak jednoduchá. Je ale faktem, že vstoupí-li brzy v platnost nový stavební zákon v podobě, ve které byl nedávno schválen jeho věcný záměr, dá se předpokládat, že se dočkáme dalšího a to podstatného zvýšení počtu realizovaných novostaveb. To by mělo v konečném důsledku zapříčinit v některých lokalitách cenový pokles a v jiných alespoň zastavení dosavadního zdražování.

A co vy? Věříte, že nám nová pravidla v konečném důsledku skutečně přinesou levnější bydlení? A dali byste podobně jako řada dalších také přednost nějaké novostavbě před starším bytem?

Miroslav Pravda