Jak prodloužit životnost permanentního make-upu?

K největším hitům současné dekorační kosmetiky patří permanentní make-up, který si přes všechna jeho rizika nechává aplikovat stále větší procento žen. Těm v konečném důsledku uspoří několik hodin měsíčně strávených před zrcadlem péčí o dokonalý vzhled. Absolvovali jste již podobnou proceduru a rádi byste si trvanlivost vašeho permanentního make-upu prodloužili? Nevíte jak se starat o pleť s čerstvě aplikovaným pigmentem? Poradíme vám.

Permanentní make-up se nanáší podobně jako tetování

V obou případech jde o vpravování barev do kůže. V případě permanentního make-upu se nejde ale do takové hloubky jako při tetování. Přesto je kůže v místě ošetření citlivá až bolestivá a pro posouzení výsledného efektu je potřeba ji nechat zhojit. Doba hojení zabere v průměru až jeden měsíc. Bezprostředně po zákroku se na pokožce vytvoří strupy, které se přibližně do jednoho týdne sloupnou. Poté se až další 3 týdny povrch kůže stabilizuje a zhruba po měsíci lze posoudit výsledný efekt.

Na rozdíl od tetování není permanentní make-up na celý život

Vzhledem k menší hloubce vpichu nevydrží permanentní make-up na kůži celý život jako tetování. Přibližně po roce až dvou je potřeba jej doplnit či upravit. Doba, po kterou vydrží barvy na kůži, se u každého liší a závisí především na rychlosti obnovy pokožky, na intenzitě pocení a v konečném důsledku i na věku. Mladší ženy budou díky rychlejšímu obnovování kůže potřebovat doplnit barvy pravděpodobně dříve než jejich starší kolegyně. Ve všech případech platí, že pokud stávající barvy již ženě nevyhovují, je možné je kdykoliv opravit. I v oblasti permanentního make-upu ale platí, že méně je více. Aktuální módní trendy totiž udává tzv. nahý make-up, který má působit přirozeně až nenápadně.

Jak pečovat o pokožku obličeje bezprostředně po nanesení permanentního make-upu?

V prvních okamžicích po aplikaci barev může být kůže na obličeji citlivá a při doteku bolestivá. Často dochází i k jejímu zarudnutí, případně se mohou objevit mírné otoky. V tomto období je tato reakce zcela přirozená a časem sama vymizí. Pro urychlení hojení se doporučuje čistým ubrouskem či papírovým kapesníčkem odsávat přebytečný tkáňový mok, který se začne na pokožce hromadit zhruba hodinu po ukončení zákroku. Kromě toho lze hojení podpořit i dodržováním těchto jednoduchých pravidel:

  • V několika prvních dnech po aplikaci omezit fyzickou zátěž a sportovní aktivity.
  • V oblasti aplikace se vystříhat používání klasického make-upu, samoopalovacích krémů a nástřiků, bělících krémů a dalších podobných kosmetických produktů.
  • V případě, že součástí ošetření byla i kontura oblasti rtů, vyhnout se líbání. Po každém jídle pečlivě otírat ze rtů jeho případné zbytky a alespoň v  prvních dnech pít raději brčkem.
  • Úplně vynechat návštěvu solária a v létě se vyhýbat raději i pobytu na přímém slunci.
  • Oblast nanesení make-upu lehce ošetřovat krémem doporučeným v kosmetickém salónu. Vyhýbat se ale zbytečnému promaštění oblasti, které by v konečném důsledku vedlo ke zmizení naneseného pigmentu.

Jak se z krásného obličeje radovat co nejdéle?

Jestliže se barvy nanesené na vaši pokožku již ustálily a výsledný efekt je uspokojující, je žádoucí prodloužit jeho trvání na maximální možnou dobu. Toho lze docílit důsledným vyhýbáním se rizikovým faktorům. Které to jsou? Například:

  • Používání krémů proti vráskám
  • Intenzivní slunění
  • Užívání některých léků
  • Opalování se bez použití krému s ochranným faktorem
  • Nanášení některých pečujících krémů

V případě permanentní aplikace očních linek se zejména v létě doporučuje nosit co nejčastěji sluneční brýle a ochránit tak pigment od působení slunce. Na pigmentované obočí a rty se doporučuje navíc použít kvalitní opalovací krém s co nejvyšším ochranným faktorem.

Přemýšleli jste o tom, že si necháte aplikovat permanentní make-up? Nebo si raději každé ráno vykouzlíte na obličeji něco nového? Líbí se vám představa, že se minimálně rok nebudete muset každé ráno pracně líčit? Podělte se s námi o svůj názor diskuzi. Zajímá nás, co si myslíte!

Miroslav Pravda