Zvolili jste laser na odstranění tetování? Délka a počet potřebných procedur se může lišit

Tetování může mít nejen estetické, ale i praktické benefity. Stává se ale, že některá tetování časem přestávají být na našem těle vítána. Stále více lidí tak volí laser na odstranění tetování, které již nechtějí, a s tím roste i zájem o otázku, kolik sezení může být potřeba k úplnému odstranění tetování. V tomto článku se budeme zabývat tímto důležitým tématem a prozkoumáme faktory, které ovlivňují délku a počet procedur potřebných pro dosažení požadovaného výsledku. 

Jak funguje laserové odstranění tetování

Než se ponoříme do problematiky délky a počtu procedur, je důležité pochopit, jak vlastně laserové odstranění tetování funguje. Princip spočívá v tom, že laserové paprsky jsou zaměřeny na pigment tetovacího inkoustu v kůži. 

Tato energie se absorbuje inkoustem, což způsobuje jeho rozklad na menší částice. Tyto menší částice jsou následně metabolizovány tělem nebo vyloučeny přirozenými cestami. Na rozdíl od ostatních metod zakrývání tetování jde tedy o řešení trvalé.

Faktory ovlivňující délku a počet procedur

Velikost a složitost tetování

Prvním faktorem, který má významný vliv na délku a počet procedur, je velikost a složitost tetování. Malé a jednoduché tetování mohou být odstraněny rychleji a s méně sezeními než velké a komplexní návrhy. Barevné tetování může být také náročnější na odstranění než černobílé.

Stáří tetování

Časový faktor hraje také roli. Starší tetování obvykle mohou být snazší k odstranění, protože pigment se může již částečně rozkládat přirozenými procesy. Na druhou stranu, nová tetování mohou vyžadovat více sezení.

Typ použitého laseru

Existuje několik typů laserů používaných k odstranění tetování, a každý z nich má své vlastní vlastnosti. Q-switched Nd: YAG laser je často považován za efektivní při odstraňování tetování, ale různé typy laserů se mohou lišit v účinnosti a rychlosti.

Typ kůže a její reakce

Každý jedinec má odlišný typ kůže a reakci na laserové odstranění tetování. Lidé s citlivou kůží nebo tmavší pletí mohou vyžadovat více sezení. Profesionál provádějící procedury by měl provést předem konzultaci a posoudit vhodnost procesu pro konkrétního klienta.

Individuální faktory klienta

Rychlost hojení a imunitní systém klienta mohou také ovlivnit dobu trvání a počet procedur. Lépe hydratovaná kůže a zdravý životní styl mohou zkrátit dobu hojení a snížit riziko komplikací.

Průběh a četnost procedur

Po konzultaci s odborníkem na odstranění tetování bude klientovi navržen plán procedur. Obvykle jsou sezení rozložena v časových intervalech, které umožňují kůži zotavit se mezi procedurami. Tyto intervaly se pohybují obvykle od 6 do 8 týdnů.

Počet procedur se také liší podle konkrétního tetování a klienta. Pro menší a méně složité tetování může být potřeba pouze několik (cca 3-7) sezení, zatímco pro větší a složitější tetování může být potřeba klidně 10 a více sezení.

Kombinace technik pro zrychlení odstranění

Někdy může být použita kombinace různých laserů nebo metod k dosažení rychlejšího odstranění. Například pico laserová technologie je známá svou schopností rychleji rozkládat inkoust, což může zkrátit dobu odstranění.

Je důležité, aby klienti měli realistická očekávání ohledně délky a počtu procedur. I když se mnoho tetování dá úspěšně odstranit, nemusí být vždy možné dosáhnout absolutního odstranění nebo zachování původního stavu kůže.

Nežádoucí účinky a péče po proceduře

Laserové odstranění tetování může způsobit určité nežádoucí účinky a reakce. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

  • Zrudnutí: Okamžitě po proceduře může dojít ke zarudnutí kůže v okolí odstraněného tetování. Toto zarudnutí obvykle postupně odezní během několika hodin až dnů.
  • Otok: Otok kůže je také běžný a může trvat několik dnů po proceduře. Klientům se doporučuje používat led nebo chladící gely ke zmírnění otoku.
  • Bolest a nepohodlí: Někteří klienti mohou pociťovat mírnou bolest nebo nepohodlí po proceduře. Tento stav lze obvykle zmírnit prostřednictvím léků proti bolesti, které doporučí lékař.
  • Vezikuly a jizvy: V některých případech může dojít k tvorbě vezikul (malých puchýřků) nebo jizev. Je důležité pečlivě dodržovat pokyny lékaře ohledně péče o kůži po proceduře, aby se minimalizovalo riziko těchto komplikací.

Po proceduře je také důležité dodržovat pokyny ohledně péče o kůži, které vám lékař poskytne. To zahrnuje používání dezinfekčních prostředků, krému na hojení a ochranu kůže před slunečním zářením.

Laserové odstranění tetování je bezpečný a účinný způsob, jak se zbavit tetování, ale vyžaduje trpělivost a péči o kůži po proceduře. S profesionálním přístupem můžete dosáhnout výborných výsledků a získat svou kůži zpět do původního stavu. Nezapomeňte na to, že každý případ je jedinečný, a konkrétní plán odstranění tetování by měl být vypracován individuálně pro každého klienta.

Miroslav Pravda