Jak sestavit jídelníček na hubnutí – 5 tipů, které vám pomohou ke štíhlému a zdravému tělu

Snažíte se přijít na to, jak sestavit jídelníček na hubnutí? Pak byste si měli v první řadě uvědomit, že je nutné vzít v úvahu hned několik důležitých faktorů. Korekce nadváhy, má-li přinést trvalý efekt, totiž vyžaduje poměrně komplexní přístup. Pouhým omezením přísunu kalorií se vám uspokojivého, a především pak dlouhodobého výsledku dosáhnout nepodaří. Jestliže chcete být ve shazování přebytečných kilogramů úspěšní, ani na okamžik o tom nepochybujte!

Abychom vás ve vašem snažení trochu podpořili, nabídneme vám 5 užitečných tipů, které vám pomohou s nadváhou „zatočit“. Když se jich budete držet, štíhlé a zdravé tělo pro vás už nebude jen nedosažitelným snem.

Nevíte, jak sestavit jídelníček na hubnutí?

Nadváha je z hlediska zdraví považována za rizikový faktor a trápí stále více lidí po celém světě. To ale zřejmě víte. Pravda sice je, že pár kilogramů navíc vám nijak zásadně ublížit nemusí, ale pokud jste už obézní, je to samozřejmě jiné. Seznam chorob, které vás ohrožují v nesrovnatelně větší míře než někoho, kdo má tzv. normální váhu, je tak obsáhlý, že ho zde ani uvádět nebudeme. Zhubnout se tedy rozhodně vyplatí! A nejen kvůli zdraví. Příjemný pocit z toho, že lépe vypadáte, jistě také stojí za to.

Aby se vám však hmotnost podařilo trvale snížit, budete si muset hlídat příjem kalorií, a přitom dbát na pestrou a co nejvyváženější stravu. Že nevíte, jak na to? Jak sestavit jídelníček na hubnutí? Poradíme vám!

Kalorická kalkulačka jako odrazový můstek

Jedna z věcí, které vám mohou situaci výrazně usnadnit, je použití tzv. kalorické kalkulačky. Na internetu ji najdete snadno, a to jistě hned v několika variantách. Zcela postačí, použijete-li takovou, která při výpočtu vašeho „doporučeného denního kalorického příjmu“ zohlední vaši aktuální hmotnost, věk, pohlaví, výšku a běžnou úroveň vaší fyzické aktivity. Od výsledného čísla pak odečtete odborníky doporučovaných 300 až 500 kcal a hned budete vědět, kolik kalorií by měl asi tak obsahovat váš každodenní jídelníček. Kalorická kalkulačka bude tedy jakýmsi odrazovým můstkem na vaší cestě za štíhlejším a zdravějším tělem.

5 tipů, které vás dovedou k cíli

Jste přesvědčeni, že potřebujete zhubnout? A každý pohled do zrcadla vás v tom vždy znovu a znovu utvrdí? Rozhodně zapomeňte na hladovění a nejrůznější drastické diety! Tudy cesta určitě nevede. Abyste dokázali zkorigovat svou nadváhu, zlepšili svůj zdravotní stav a aby výsledky vašeho snažení byly dlouhodobé, musíte zvolit rozumnější přístup. Jaký? Při sestavování jídelníčku se držte následujících zásad. Berte to jako tipy, které fungují! Zde jsou:

  1. Konzumujte kvalitní a vyváženou stravu – hodně zeleniny a o něco méně ovoce, dostatek luštěnin, libovější maso, ořechy, vejce a nějaké ty mléčné výrobky
  2. Jídlo si dopřávejte s jistou pravidelností – doporučuje se vydatná snídaně, slušný oběd a slabší večeře. To vše „proložené“ drobnými zeleninovými svačinami, případně kouskem ovoce
  3. Cukry a tuky omezte na minimum – podle nejnovějších poznatků jsou to především cukry, které vám mohou hubnutí překazit
  4. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin – bez optimálního příjmu vody, zeleninových šťáv či neslazených čajů nebude váš metabolismus správně fungovat
  5. Plánujte – protože jedině tak si zajistíte pravidelnou stravu v optimálním množství a potřebném složení

Bílkoviny, minerály a dostatek vitamínů

Lidské tělo toho ke správnému fungování potřebuje hodně. Neobejde se bez bílkovin, tuků a cukrů. A v rozumné míře mu také musíte zajistit důležité vitamíny i celou řadu minerálních látek. Jak vám ale potvrdí naprostá většina výživových odborníků a jistě i lékařů, chcete-li snížit svou hmotnost, musíte omezit především cukry a částečně rovněž tuky. Naopak konzumace optimálního množství kvalitních bílkovin, důležitých vitamínů a také minerálů vaše snahy o zdravé hubnutí rozhodně neohrozí. Spíše jim prospěje!

Necvičíte? Chyba!

Ať už se vám to líbí nebo ne, chcete-li zhubnout, měli byste se dostatečně hýbat. Hodně choďte, zkuste plavání i kolo a předem nezatracujte ani posilovnu. Pravidelné cvičení vaši snahu o korekci váhy nepochybně podpoří. Pravda je, že správně sestavený jídelníček často dokáže hotové zázraky. To jistě ano. Bez rozumné každodenní dávky pohybu se však přece jen kilogramy shazují o poznání hůře. Zkuste se podle toho zařídit!

Věnujete se nějakému sportu? Nebo s pravidelným pohybem hodláte začít až nyní, kvůli hubnutí?

Miroslav Pravda