Laserová epilace: jak dlouho vydrží? Hlavní faktory ovlivňující její trvanlivost

Laserová epilace se stala jednou z nejoblíbenějších metod odstranění nadbytečných chloupků. Je známá pro svou efektivitu a relativní bezbolestnost, ale mnoho lidí se ptá na výsledky laserové epilace – jak dlouho vydrží a zda skutečně trvají. Trvanlivost je klíčovým faktorem, kterým pacienti řídí své očekávání, a je ovlivněna řadou faktorů.

Typ pokožky

Jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují trvanlivost výsledků laserové epilace, je typ pokožky pacienta. Různé typy pokožky mohou reagovat odlišně na laserové ošetření. Obecně platí, že lidé s tmavší pokožkou mají často složitější problémy s trvanlivostí výsledků než lidé s jasnější pokožkou.

Tmavší pokožka obsahuje více melaninu, což je pigment, který dává pokožce a chloupkům barvu. Laserové zařízení je navrženo tak, aby cílilo na melanin v chloupku, což způsobuje, že chloupky se zahřívají a následně jsou zničeny. Pokud je však pokožka bohatá na melanin, může laser způsobit nadměrné tepelné poškození pokožky, což může způsobit nepříznivé vedlejší účinky.

Je důležité, aby odborník provedl konzultaci a vyhodnotil typ pokožky pacienta, aby zvolil vhodný laserový typ a parametry ošetření. Typ pokožky můžete určit amatérsky i doma – tady se koukněte, jak.

Barva chloupků

Dalším faktorem, který ovlivňuje trvanlivost výsledků laserové epilace, je barva chloupků. Melanin, pigment, který dává chloupkům barvu, je zodpovědný za úspěch laserové epilace. Chloupky s větším množstvím melaninu jsou obvykle citlivější na laserové ošetření.

Pacienti s jasnými chloupky mohou vyžadovat více ošetření než pacienti s tmavými chloupky, aby dosáhli trvalých výsledků. Je důležité mít realistická očekávání ohledně počtu potřebných procedur.

Typ laserového zařízení

Výběr správného typu laserového zařízení je klíčovým faktorem pro dosažení dlouhotrvajících výsledků laserové epilace. Existuje několik různých typů laserů, které se používají k epilaci, a každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody.

  • Diodový laser: Diodové lasery jsou často považovány za vhodné pro širokou škálu typů pokožky a chloupků. Jsou efektivní a poskytují rychlé výsledky.
  • Nd:YAG laser: Tento laser je vhodný pro tmavší pokožku a může být účinný i u jasných chloupků.
  • Alexandritový laser: Alexandritový laser je efektivní na světlé a středně tmavé chloupky a je považován za rychlý a účinný.
  • Ruby laser: Ruby laser je vhodný pro jemné chloupky a světlou pokožku.

Je důležité mít na paměti, že neexistuje univerzální laser, který by byl ideální pro všechny pacienty. Odborník na laserovou epilaci musí zvážit typ pokožky a chloupků každého pacienta a vybrat laserový systém, který bude nejefektivnější pro daného jednotlivce.

Frekvence ošetření

Frekvence ošetření hraje také důležitou roli v trvanlivosti výsledků laserové epilace. Standardní série ošetření obvykle zahrnuje několik sezení, která jsou prováděna v určitých intervalech. Intervaly mezi jednotlivými ošetřeními jsou klíčové pro dosažení optimálních výsledků.

Počet potřebných ošetření se může lišit v závislosti na oblasti těla, typu pokožky a chloupků, ale i na konkrétním laserovém zařízení. Je důležité dodržovat doporučený časový plán ošetření, který vám předepíše lékař nebo odborník na laserovou epilaci, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Péče o pokožku po laserové epilaci

Po provedení laserové epilace je důležité správně pečovat o pokožku, abyste maximalizovali trvanlivost výsledků a minimalizovali riziko nežádoucích vedlejších účinků. Po ošetření může pokožka být citlivá a náchylná k podráždění, takže je důležité dodržovat doporučení odborníka ohledně péče.

Zahrnuje to:

  • Chladící a hydratační krémy: Používání krémů, které uklidňují a hydratují pokožku, může pomoci snížit nepohodlí po ošetření.
  • Ochrana proti slunci: Chránit ošetřenou oblast před slunečním zářením je klíčové, protože pokožka po laserové epilaci je citlivější na sluneční paprsky. Chránit byste se měli proti slunci i tak – tady máte přehled chyb, které lidé při opalování dělají.
  • Vyhnout se horkým sprchám a lázním: Po ošetření byste měli vyhnout se horkým koupelím nebo dlouhým horkým sprchám, protože teplo může dráždit pokožku.

Trvanlivost výsledků laserové epilace závisí na mnoha faktorech, včetně typu pokožky, barvy chloupků, typu laserového zařízení a frekvence ošetření. Pamatujte, že trvalé výsledky vyžadují trpělivost a dodržování doporučení péče o pokožku po ošetření. S náležitou péčí a spoluprací s odborníkem na laserovou epilaci můžete dosáhnout hladké pokožky na dlouhou dobu.

Miroslav Pravda