Proč nejde na plastiku prsou každá žena? 

Dnešní emancipované ženy se už smířily s tím, že jim jejich have-to-do-seznam rozšířila další položka: dát do pořádku svá prsa. Dokonalý tvar a velikost, jež byly donedávna pouze předmětem z říše snů nebo důvodem závidět těm šťastnějším obdařenějším, si dnes může dovolit opravdu každá. Chirurgicky upravená (a známá také pod názvem umělá) prsa jsou běžnou komoditou nabízenou estetickými klinikami a pořídit je lze dokonce i na splátky. 

Protože tato skutečnost je všeobecně známa, je dost obtížné pro jakoukoli dámu – obzvlášť pokud už má za sebou mateřské povinnosti – vysvětlovat, proč tomuto módnímu trendu stále odolává. Programově o žádné zkrášlování nestojí jen velmi malé procento ženské populace: ženy zasvěcené duchovnímu životu, radikální feministky, osoby nejisté vlastním pohlavím nebo snad ženy s poruchou autistického spektra, které si žijí ve svém vlastním světě. Zbytek žen se prostě líbit chce a důvod, proč ještě nezaklepaly na dveře nějakého specializovaného zařízení, často spočívají v nedostatku informací nebo v nahromaděných nevyvrácených obavách. Jaká má tedy plastika prsou pro a proti

Pochybnosti na pravou míru uvedené

Nebudeme chodit kolem horké kaše a začněme možnými problematickými situacemi. Zvětšení či zmenšení prsou nebo lifting prsou jsou rutinní zákroky s nízkým rizikem a obvykle probíhají bez komplikací. Stejně jako u jakýchkoli jiných operací se však ve vzácných případech může vyskytnout infekce, poranění nervů, sekundární krvácení nebo krevní sraženiny. Vznik těchto nežádoucích jevů však nijak nesouvisí s typem operace, ale doprovází větší chirurgické zákroky jako takové. Krátce řečeno, mohlo by k němu dojít (a také dochází) u libovolné plánované nebo urgentní operace.

Co se týče přítomnosti cizí látky v těle a jejího chování v něm, dnes používané silikonové implantáty jsou velmi stabilní. Komplikace pozorované v minulosti, jako byl únik silikonu do prsní tkáně, představují naprostou výjimku. Jejich dřívější výskyt vedl k posílení kontrolních mechanismů a zdokonalení výroby, takže dnes se něco podobného již stát nemůže. Jinak samotný silikon je látka lidskému tělu přátelská; objevuje se dokonce v některých potravinářských výrobcích, takže rozhodně neškodí. 

S čím je třeba se smířit, je skutečnost, že v závislosti na postupu operatéra zůstávají na inkriminovaných místech více či méně viditelné jizvy. Ty jsou nevyhnutelné, a proto se je snaží aktéři operací situovat tam,kde budou bezpečně zakryty podprsenkou nebo horním dílem plavek. Nemusíte se bát, že budou vidět ve výstřihu, ale nepočítejte s nenápadností na nuda pláži. 

Bez peněz by to nešlo

Jako samostatnou kapitolu uvádíme nepříjemnou skutečnost, že plastická operace něco stojí. Upřímně řečeno, bylo by hodně divné, kdyby nic nestála. To jen způsob hrazení medicínských zákroků prostřednictvím zdravotních pojišťoven způsobuje náš zkreslený pohled na realitu. Protože v drtivé většině případů od zkrášlování poprsí dávají pojišťovny ruce pryč, jde celá platba z klientova účtu. Pohybuje se řádově v desetitisících. Díky masovosti zákroku ale cena mírně klesá a funguje ve slevových akcích nebo již zmíněném placení na splátky. 

Jak je krásné být ženou

Pozitiva chirurgické zkrášlení prsou jsou tak evidentní, že je snad ani není třeba vyjmenovávat. Takže jen v kostce: je dosaženo hezčího vzhledu, tím větší přitažlivost pro potenciální partnery. Ženě lépe padně oblečení, daleko lépe se cítí a tím se jí zvýší sebevědomí. Tato skutečnost si kladně projevuje ve všech aspektech jejího života, což přechází také na její okolí, tedy partnera rodinu nebo atmosféru na pracovišti.   

Jak často si uvědomujete, že vaše prsa mají do ideálu krásy daleko? Proč s tím něco neděláte? 

Miroslav Pravda