Faktory dětských postelí, které byste neměli pří výběru zanedbat, pokud Vašim potomkům chcete dopřát kvalitní spánek

Na stabilitu a odolnost dětské postele má vliv řada faktorů, přičemž ani jeden z nich by se neměl zanedbat, protože nekvalitní spánek má u dětí neblahý vliv na jejich paměť, soustředěnost, prospěch i celkový vývoj. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat vhodné spací lůžko a svým ratolestem dopřáli opravdu to nejlepší, co trh nabízí.

Co je pří výběru dětské postele rozhodující

• MATERIÁL
  • MATRACE A ROŠT
  • BEZPEČNOST

Kvalita postele je z velké části dána materiálem, který byl použit na její výrobu

Vhodné varianty

MASIVNÍ DŘEVO

• Dlouhá životnost díky robustní konstrukci.
  • Vyznačuje se stabilitou a odolností.
  • Jsou nenáročné na údržbu a případnou opravu je možné provést zbroušením.
  • Postele z masivu jsou díky použití přírodních materiálů zdravotně nezávadné.
  • Patří do střední cenové kategorie.

KOVOVÉ A KOVANÉ POSTELE

• Jedná se o jednu z nejdražších variant, která se zároveň vyznačuje nejdelší životností.
  • Jsou vysoce odolné vůči poškození.
  • Jsou vhodné pro alergiky.
  • Údržba je časově nenáročná.

Nevhodné materiály

DŘEVOTŘÍSKA A LAMINO

• Nejkratší životnost a nejnižší cena.
  • Látky použité při výrobě se mohou po čase uvolňovat a způsobovat zdravotní komplikace.
  • Jsou náchylné na působení vlhka a není u nich možná oprava.
  • Snadná údržba.

ČALOUNĚNÍ

• Nízká životnost i cena.
  • Čalouněné postele jsou nevhodné pro lidi trpící alergií.
  • Případná oprava by byla složitá a rovněž i údržba je časově náročná.

Jaká pravidla platí pří výběru matrace

• Zaměřte se na výsledky testů, které prověřují vlastnosti konkrétní matrace.
    • Zdravotní nezávadnost
    • Mechanická odolnost
    • Ergonomické vlastnosti
  • Vybírejte středně tvrdou matraci.
  • Jaké další vlastnosti jsou u matrace důležité.
  • Zaměřte se i na výběr kvalitního roštu, jehož optimální počet lamel by se měl pohybovat kolem 30.
    • Malé děti by měly mít pevný dřevěný rošt.
    • Starším potomkům můžete pořídit polohovatelný lamelový rošt.

VELIKOST A NOSNOST

• Řiďte se jednoduchých pravidlem, které říká, že délka matrace musí být minimálně o 30 cm delší, než je výška dítěte.
  • Matraci vždy kupujte přesně podle rozměrů roštu, aby nikde nevznikly nežádoucí mezery, ve kterých by se dítěti mohla zaklínit končetina.
  • Maximální nosnost musí být vyšší, než váha potomka.

Jaké bezpečnostní prvky byste neměli opomenout

• Povrch by měl být lehce zaoblený. Vyvarujte se ostrým hranám.
  • Během dne bude postel často i hrací plochou, a proto se při výběru zaměřte na její celkovou stabilitu.
  • U dětí ve věku od dvou do devíti let jsou nezbytnou součástí lůžka bezpečnostní zábrany a bočnice.
    • Je nutné instalovat je u postelí, které jsou výše, než 30 cm nad zemí.
    • Umisťují se po celém obvodu.
    • Musí přesahovat matraci minimálně o 16 cm, aby plnily svůj účel.
    • Některé lze i odmontovat, když potomek vyroste.

Postele se vyrábějí z různých materiálu. Vy jste z článku zjistili, že z hlediska délky životnosti, zdravotní nezávadnosti a náročnosti na údržbu jsou pro děti nejvhodnější lůžka kovová či z masivu. U velikosti je rozhodující výška dítěte. Matrace musí být delší alespoň o 30 cm, než je výška dítěte a celková nosnost musí být také vyšší. Z toho důvodu je vhodné uvažovat nad koupí lůžka standartní velikosti pro dospělé lidi. Vyplatí se investovat do kvalitního materiálu postele, matrace i roštu, díky čemuž může vydržet celé období dětství i dospívání. Nechte se inspirovat vzhledem rostoucího dětského nábytku. Součástí každého dětského lůžka by měla být i bytelná zábrana, která bude chránit Vašeho potomka během spánku.

Byla by pro Vás při výběru materiálu postele rozhodující cena, délka životnosti, nebo náročnost údržby?

Miroslav Pravda