Domy na prodej Mariánské lázně: jsou k mání za několik milionů korun

Prohlížíte si domy na prodej Mariánské Lázně a říkáte si jaké by to bylo mít vlastní bydlení? Jak by se vám změnil život, kdybyste mohli dopřát rodině více místa uvnitř vlastního domu? Domu, který zcela jistě zaručuje více soukromí a klidu než klasický byt. Ale teď musí přijít na řadu důležitá otázka. Co všechno pořízení vlastního domu obnáší?

Na začátku budeme potřebovat chytrý finanční plán

S běžným příjmem se do milionových obchodů rozhodně nepouštíte pravidelně. Vždyť nákup domu představuje jeden z největších výdajů v životě člověka. Je proto rozumné si pořídit vlastní dům i za cenu toho, že budete dalších 30 let platit hypotéku? A jestliže se něco nepříjemného přihodí, budete mít dostatečnou finanční rezervu? Podobné otázky jsou velmi důležité. Proto je potřeba k nákupu domu přistupovat rozvážně.

V jaké situaci je moudré si vzít hypotéku?

Současná situace na trhu s nemovitostmi je oproti minulým letům odlišná. Dříve stačilo pouze doložit stabilní příjem a banka nabídla i 100% hypotéku. Tedy bankovní úvěr na bydlení, který, kromě zmíněného příjmu, nevyžadoval naprosto žádnou jistinu. Mnoho lidí se tak dostalo k vlastnímu bydlení, ale mnoho z nich ne vždy odhadlo své možnosti správně a dostalo se do problémů.

O jakých problémech se bavíme? Především jde o potíže se splácením hypotéky. Ano, dost často je splátka stejně vysoká jako nájemné a proto si řada lidí mylně říká, že bude raději platit hypotéku než nájem. Nicméně ne vždy je to pravda. Co se stane pokud nemůžete nájem platit ? Podle zákona byste neměli dlužit více než 3 měsíční nájmy, a většinou je možné se s majitelem dohodnout na určitém splátkovém kalendáři. Nedomluvíte-li se, má právo vás vystěhovat. Avšak nic horšího už vás nečeká. V případě neplacení hypotéky však nastává mnohem větší problém.

Jakmile se dostanete do problému s bankou, čekají váš krušné chvíle

V průběhu splácení hypotéky (obvykle se jedná o 30 let) může nastat krizová situace, kdy nebudete na splátky mít dostatek peněz. O jaké situace může jít?

  • Nemoc nebo ztráta pracovní schopnosti.
  • Finanční krize nebo rozvod, který změní příjmy rodiny.
  • Ztráta zaměstnání nebo změna trhu, která ukončí vaše podnikání.

A to je pouze několik málo příkladů, které vás mohou na hypoteční cestě potkat. A co se stane v případě, kdy hypotéku nemůžete platit a všechny případné dohody s bankou už jste vyčerpali, nebo byli odmítnuty? Čeká vás opravdu těžké období, protože “váš” byt je ve skutečnosti byt banky. a to do doby, dokud jej zcela nezaplatíte, včetně úroku.

Jestliže nemůžete splácet, právoplatný majitel, tedy banka, vám byt téměř jistě vezme a prodá ho, co nejrychleji to půjde. A rozdíl mezi skutečnou prodejní cenou a vaší hypotékou, která je přinejmenším o úroky vyšší, přesune do kategorie dluh vůči bance. Nebudete mít kde bydlet a budete se muset poprat s několika set tisícovým dluhem, který vás může opravdu velmi potrápit.

Jaký je ideální způsob nákupu vlastního bydlení?

Každý nákup, který děláme je ideální realizovat za hotové peníze, které jsou naše. Pokud nemůžeme zaplatit vše najednou, je rozumné se snažit uhradit co největší podíl nákupní ceny za svého. Hypoteční zátěž tak bude menší a my budeme mít mnohem lepší výchozí pozici. Ostatně stoprocentní hypotéku nám dnes už nikdo nedá.Nenabízí se. Hypotéku dostaneme pouze tehdy, uhradíme-li při koupi 10 až 20 % ceny z vlastního. A bude-li tato akontace ještě vyšší, tím lépe.

A jaký je váš pohled na hypoteční úvěry? Jde o dobrý finanční nástroj? Napište nám komentář!