Sháníte novostavby na prodej a chcete si vzít hypotéku? Poradíme, s čím počítat

Ať již vás zajímají novostavby na prodej, nebo se nebojíte ani starší nemovitosti, otázkou číslo jedna, kterou byste si měli klást, je, jak vše zafinancujete. Ti šťastnější mají peněz nazbyt a tuto otázku si nekladou. Pro zbytek bývá nejčastější odpovědí na ni právě hypotéka.

Financování novostavby na prodej hypotékou nenechávejte na poslední chvíli

Pokud jste skutečně vážnými zájemci o koupi nemovitosti, začněte včas problematiku hypoték studovat – tento článek sice mnohé napoví, celkový obrázek si ale budete muset udělat sami. Načtěte si co nejvíce o podmínkách pořízení i splácení hypotéky.

Mějte jasno ve své finanční situaci. Ujistěte se, že budete schopni hypotéku do budoucna skutečně splácet, a to po řadu let. Zkrátka – začněte vše brát vážně.

Co je před získáním hypotéky třeba?

  • Hypotéku může získat každý občan ČR (případně cizinec s povolením k pobytu), který prokáže vážný a závazný zájem o danou nemovitost, vyjádřený kupní smlouvou (více níže). Hypotéka se neposkytuje „jen tak“, nýbrž vždy na konkrétní nemovitost.
  • Dále je nutno prokázat svou bonitu neboli schopnost hypotéku splácet. Doložit tak musíte příjmy, ať již z pracovního poměru, podnikání či jiné výdělečné činnosti.
  • Klíčovým dokumentem je především ocenění nemovitosti, bez nějž se udělení hypotéky neobejde. Potřebovat budete ale i další dokumenty, jako je výpis z katastru nemovitostí.
  • Počítejte s tím, že celý proces zabere nejméně několik týdnů. Platit budete muset i dodatečně poplatky, jako například za ocenění nemovitosti, schválení úvěru i za výpis z katastru.

Odhad nemovitosti je pro poskytnutí hypotéky zásadní

Odhad nemovitosti provádí většinou smluvní odhadce banky. Aby mohl se svou prací začít, budete muset dodat ještě několik dokumentů. Samozřejmě záleží i na tom, o jakou nemovitost jde – dům, byt, či pozemek). Například u bytové jednotky se neobejdete bez:

  • Výpisu z katastru nemovitostí (z posledních 3 měsíců, ne starší)
  • Kopie katastrální mapy (ne starší než rok)
  • Územního rozhodnutí
  • Kupní smlouvy na pozemek, popřípadě i smlouvu o budoucí kupní smlouvě

Jestli budete schopni zajistit i další podklady, jako je například projektová dokumentace, informace o inženýrských sítích či dřívější znalecké posudky, bude celá věc o to snadnější.

Pozor na provize realitkám a makléřům

Není výjimkou, že znalec odhadne cenu nemovitosti jako nižší, než za jakou je prodávána. To se občas stává zejména u nemovitostí prodávaných přes realitku či makléře, kteří si k jejich ceně přidávají i provizi pro sebe. Pro spoustu lidí je nepříjemným překvapením, když bankovní odhadce stanoví cenu nemovitosti (a tím i maximální výši hypotéky) o desítky, někdy i stovky tisíc korun níže. Není proto divu, že shánění nikým nezprostředkovaného prodeje nemovitostí je na vzestupu.

Na jakou výši hypotéky je možné dosáhnout?

Česká národní banka v posledních letech několikrát zahýbala s podmínkami pořízení hypotéky. Ty jsou v současnosti o něco přísnější, než tomu bylo dříve. Více podrobností si přečtete například zde, pro jistotu vše ale ještě shrneme v bodech:

Berte tyto skutečnosti v potaz, pokud zvažujete pořízení nové nemovitosti!

Pořizujete nebo jste si pořizovali hypotéku? Co vše jste museli splnit a obstarat před jejím odsouhlasením? Doplňte náš článek o vlastní zkušenosti!