Jak hledat pronájem bytu v Ostravě? Občas se vyplatí jít i na procházku!

Ocelové srdce republiky již dávno není zanedbanou průmyslovou lokalitou s nepříliš dobrou pověstí. Město se mění k nepoznání, stává se bohatším, čistším a atraktivnějším. (Jak to zde vypadalo dříve se můžete podívat například tady). Ruku v ruce s proměnami města roste i počet lidí, hledajících zde pronájem bytu. Ostrava je zkrátka zpátky ve hře a nabídka zde, podobně jako v mnoha dalších českých městech, nestíhá uspokojit poptávku. Neznamená to ale, že sehnat byt je zde nemožné. Jen musíte být trochu kreativní.

Pronájem bytů ve městě postupně zdražuje

Samozřejmě že v Ostravě jsou stále k sehnání i levné byty. Vývoj průměrných cen pronájmů v posledních letech se ale pohybuje po vzestupné křivce. Ačkoliv pronájmy nestoupají tak raketově, jako ceny nemovitostí, stále jde o zdražování v řádech procent.

Nicméně dobrou zprávou je, že v kontextu nájmů v celé republice je na tom Ostrava stále ještě dobře. Sehnat byt 2+kk či 2+1, což je obvykle nejžádanější kategorie bytů, je zde možné sehnat za ceny v rozmezí 6-8 000 korun. Dovedli byste si něco takového představit třeba v Praze?

Ne všechny volné byty najdete na realitních serverech. I tak ale začněte hledat zde

Z dobrého důvodu startuje pro většinu lidí (údajně až 90%) honba za novým bydlením právě na některém z větších realitních portálů a inzertních webů, kde se koncentruje většina nabídek pro danou lokalitu. Nebojte se ale zabrousit i na inzertní weby specifické pro danou lokalitu, kde se mohou objevit nemovitosti, které jinde nenajdete.

Svěřit se realitce či nikoliv?

Realitní kanceláře často nabízí vyhledání vhodného bytu i sjednání nájemného místo vás. Budou si za to nicméně žádat jistou provizi. Obvyklá výše provize je jeden měsíční nájem. Sami se rozhodněte, zda vám vás ušetření námahy se sháněním bytu za jeden nájem stojí či nikoliv.

Zároveň se zajímejte i o eventuální specializaci makléře, který vám bude nemovitost pomáhat shánět. Někteří makléři se specializují jen na prodeje, jiní na pronájmy. Služby makléřů typu „brouk Pytlík“, kteří se specializují rádoby na všechno, obvykle nebývají solidní.

Nebojte se optat ani kamarádů a známých

Jestli si skutečnost, že hledáte byt, necháte pro sebe, můžete se sami ochudit o zajímavé nabídky. Vaši kamarádi i a známí mohou buď o něčem vědět sami, nebo budou alespoň znát někoho, kdo zná někoho – však víte, jak to chodí. Navíc zde hraje roli i prvek větší důvěry.

Nevynechte ani sociální sítě

Sociální sítě mají větší dosah, než byste si možná mysleli, a pokud vyvěsíte zprávu, že hledáte byt, případně se přidáte do skupiny lidí shánějících byty k pronájmu v Ostravě, pak opět o několik procent zvýšíte šanci, že svého cíle dosáhnete.

Vydejte se i do terénu

Jestli máte představu o konkrétní lokalitě a i trochu chuti riskovat, pak nikdy neškodí vydat se na procházku s balíkem vytištěných vizitek a s informací, že zde sháníte byt. Oblíbenou metodou je vylepování letáků na vstupní dveře bytových domů, případně na sloupy veřejného osvětlení, či jejich vhazování do schránek.

S čistým svědomím to ale doporučit nelze. Spousta lidí to nerada vidí a často se přitom pohybujete na hranici černé reklamy. Někdo vás pak může kontaktovat nikoliv proto, aby vám nabídl byt, ale aby vám vynadal.

U spousty domů jsou ale zvlášť vyčleněné inzertní desky a plakátovací plochy přesně pro tyto případy. Tam svůj zájem o byt můžete dát najevo bez obav.

Máte nějaké rady pro ty, kteří shání nájemní bydlení v Ostravě? Pište je prosím do sekce komentářů!