I ta nejlevnější žulová deska z ceníku solidní firmy bude jako pracovní plocha kuchyňské linky lepší než jakýkoliv jiný materiál. Nevěříte?

V podstatě každá žulová deska z ceníku specializované firmy bývá pro výrobu pracovní plochy kuchyňské linky vhodnější než naprostá většina běžně používaných materiálů. Když říkáme každá, myslíme tím dokonce i ty nejlevnější druhy žuly (granitu). Jde totiž o kámen, který je svými vlastnostmi pro výrobu takových pracovních desek přímo předurčen. V čem jeho výhody spočívají? A k jakým dalším účelům se tento přírodní kámen nejčastěji využívá?

Je vámi zvolená žulová deska v ceníku nejlevnější? Nevadí!

Vybíráte materiál pro pracovní desku vaší nové kuchyňské linky a dali jste hned od počátku přednost granitu? Zřejmě rozumná volba. Procházíte si ceníky různých firem a našli jste takový druh granitu, který se vám skutečně zamlouvá? Avšak protože patří k nejlevnějším, máte obavy o jeho kvalitu? Zachovejte klid! Museli byste mít opravdu výjimečnou smůlu. Žula ve většině případů vždy předčí jiné materiály, z nichž se tato nezbytná součást kuchyňského zařízení vyrábí.

Levný neznamená vždy špatný!

I takové druhy žuly, které lze považovat za levné, bývají velmi kvalitní. Pokud se vám tedy nějaký kousek zamlouvá třeba díky své specifické struktuře, neměla by vás nízká cena zbytečně odradit. Je obecně známo, že laciný produkt ještě nemusí být nutně špatný. Jelikož se vám však při zařizování kuchyně může hodit každá rada, opatřete si raději konkrétní informace i v tomto případě. Většina firem má totiž svého specialistu, který vám bude určitě k dispozici a nebude chtít riskovat vaši případnou nespokojenost či dokonce snad reklamaci. Takže bez obav, nízká cena vždy neznamená špatnou volbu!

Na luxus vám nemusí stačit ani 80 tisíc

Výsledná částka, kterou nakonec za vaši novou pracovní desku do kuchyně zaplatíte, se samozřejmě odvíjí od celé řady parametrů. Zvolený druh kamene ji pochopitelně ovlivní zdaleka nejvíc. Již zmiňované laciné granity, které lze pořídit už od nějakých tří tisícovek za metr, svou službu sice odvedou, nicméně zdaleka ne každý se s nimi spokojí. K dostání jsou i druhy kamene, jejichž hodnota je natolik vysoká, že vás kompletní osazení linky může vyjít klidně i na 80 tisíc. A ani to není strop! Skutečně vzácné typy žuly, které navíc vynikají unikátní strukturou, mohou být ještě dražší. Za extra peníze ovšem zpravidla obdržíte i extra zboží, které doma jen tak někdo nemá.

Vlastnosti, které činí z žuly materiál číslo 1

A proč dát vlastně před ostatními materiály přednost právě žule? Čím je tak výjimečná, že je stále používána k nejrůznějším účelům a řada lidí si ji pořizuje právě jako pracovní kuchyňskou desku?Je to:

  1. ODOLNOST – je mimořádně odolná a to jak vůči mechanickému poškození, tak i proti většině chemických přípravků. Neublíží jí ani horká pánev, kterou na ni odložíte.
  2. DLOUHOVĚKOST – souvisí s její odolností (většina granitových pracovních desek vás pravděpodobně přežije a to ve velmi solidním stavu).
  3. SNADNÁ ÚDRŽBA – přestože jí neublíží ani většina čisticích prostředků, k její údržbě obvykle postačí hadr a teplá voda, případně škrabka.
  4. NEZÁVADNOST – neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky (na rozdíl od některých umělých povrchů).
  5. UNIKÁTNOST – každá deska je díky svému čistě přírodnímu původu a nezaměnitelné struktuře zcela unikátní. Každá je tedy svého druhu originál!

Ani kámen ale nevydrží vše

Nemůže být nejmenších pochyb o tom, že je žula mimořádně odolným a dlouhověkým materiálem. V rámci objektivity je však nutné přiznat, že není nezničitelná. Nějakou rozumnou údržbu proto alespoň čas od času potřebuje. V závislosti na druhu a také s ohledem na povrchovou úpravu je vhodné cca 1x za půl roku použít vhodný impregnační přípravek. Tím dojde k vytvoření vrstvy, která dovnitř kamene nepropustí nic, co by ho z dlouhodobého hlediska snad mohlo poškodit. Třeba kyseliny a oleje.

Kde na granit narazíte nejčastěji?

Kuchyňské linky nejsou samozřejmě jediným místem, kde se s využitím granitu (žuly) můžete běžně potkat. Kvalit tohoto materiálu jsou si dobře vědomi jak stavaři, tak i bytoví designéři a neváhají s ním proto pracovat, a to jak v interiérech, tak venku. Kde všude se lze s tímto kamenem potkat například při budování rodinného domu?

Časté využití žuly při stavbě domu

V INTERIÉRU V EXTERIÉRU
Kuchyňské desky Schodiště
Obklady koupelen Venkovní dlažby
Krby a kamna Vnější parapety
Dřezy a umyvadla a desky pod ně Terasy
Vnitřní schodiště Výzdoba zahrad
Dlažby Sloupy u zastřešených vchodů
Desky na stůl Sokly
Parapety Zahradní kašny

Na ceně záleží, ale…

Je pochopitelné, že na ceně v určitých ohledech záleží. Za několik desítek tisíc si můžete dopřát unikátní kus žulového kamene, kterým se nikdo další nemůže široko daleko pochlubit. Kuchyňská deska, jejíž metr vás vyšel třeba jen na 5 nebo 6 tisícovek, vás při odpovídající péči zpravidla přežije. Takže obava z toho, že „za málo peněz dostanete málo muziky“, není, alespoň v případě těchto žulových výrobků, namístě.

Mimochodem, máte už doma nějaký kousek granitu? Třeba desku pod umyvadlem, nebo snad obklady v koupelně?